6. VYCHÁZKA - Pension PALLA

Přejít na obsah

6. VYCHÁZKA

OKOLÍ PENZIONU > PRŮVODCE

Koupaliště - Lhotský žleb - Manova Lhota - Rohozenský žleb
(5 km - 1 a čtvrt hodiny)

  • Pod skalou, stojící proti hradu Svojanovu na straně východních, je na říčce Svojance zřízeno venkovské koupaliště pro zábavu letních hostů a místních obyvatel. Červeně značkovaná silnice, která jde vedle koupaliště, prochází dále Lhotským žlebem.


  • Zde v r. 1866 pluk rakouských vojínů Windišů, řečený Hartung, měl odpočinek a cvičení ve střelbě. Oddíl vojska (jenž dostal pravděpodobně jméno po Windischgraetzovi) za svého pobytu navezl pahrbek hlíny, který měl za terč. (Když byl při rozšiřování silnice tento pahrbek odkopáván, bylo nalezeno mnoho olověných kuliček z tehdejších rakouských ručnic "ládovaček".)


  • Na pravém úbočí Lhotského žlebu v seči je malá studánka sv. Václava. Jde k ní několik kamenných schůdků.


  • Za skalami, v nichž prý se za starých dob zdržovaly divoženky, odbočuje vozová cesta do srázného kopce. Do výšky čnějící skalní útesy poskytují nádherného pohledu na hrad a nezkalenou krásu hlubokých lesů, jimiž se prodírají čisté proudy horské bystřiny, lemované zeleným trávníkem a bílou silnicí.


  • V pozadí se rozkládají kraje sesterské Moravěnky.


  • Po cestě dojdeme do malé osady Manovy Lhoty, jejíž bílé domečky sedí téměř na hřebeni horského pásma. Zakladatelem vesničky byl jakýsi rytíř Man. Jeho mrtvola leží v hrobním sklípku, který byl nalezen v Rohozné při opravě kostelíčka sv. Erasma pod cihlovou podlahou lodi.


  • Vedle boží muky překročíme nejvyšší místo pahorkovitého pásma (595 m) a sestoupíme do romantického údolí, vystlaného lesní zelení. Nespouštějíce zraků s krásné panoramy hradu, vrátíme se po pěkné cestě, vinoucí se podle potůčku, ke koupališti a odtud do Svojanova.


Návrat na obsah