HRAD SVOJANOV - Pension PALLA

Přejít na obsah
Hrad Svojanov

Cestou za hotelem vyjdeme na vysoký kopec, kde se tyčí hrad Svojanov. Patří k našim nejstarším hradům. Byl založen jako pomezní hrad v hornaté zalesněné oblasti na hranicích mezi královstvím českým a Markrabstvím moravským. Jeho vznik souvisí s programovým zakládáním královských měst podél trstenické stezky v šedesátých letech 13. století králem Přemyslem Otakarem II.

Obvodová zeď byla postavena z lomového kamene, který byl lámán nedaleko hradu. Kolem obvodové zdi obíhal parkán s valem a hlubokým suchým příkopem, přes který vedla ke vstupní bráně jediná příjezdová cesta.
Přístup k hradu střeží vysoká válcová věž, postavená za mohutný plášť zdi a obrácená proti vstupní bráně ostrým zesíleným břitem oslabujícím účinnost protivníkových střel.

Svojanov Hrad
Svojanov vstupní brána

V současné době je ve druhém patře expozice ze sbírek východočeských zámků. Historická díla doplňují různé výstavy soudobých děl. Hrad je přístupný veřejnosti od dubna do října. Od července do srpna zde probíhají kulturní programy tzv. Svojanovského kulturního léta (šerm, loutkářská pouť, divadelní představení, hudební soubory atd.)

Palác, vystavěný na severní straně, se v raně gotické podobě dochoval pouze v suterénu a z části i v přízemí. V 19. století byl přestavěn v empírovém slohu. Zajímavostí Svojanova je hradní zahrada, jež byla v nedávné době obnovena. Při rekonstrukci bylo dodrženo i staré členění na část užitkovou (štěpnici), na část bylinkářskou se záhony léčivých bylin a růžovou zahradu s keři mnohokvětých růží a drnovou lavicí. Zahradě vévodí socha pastýře.

Svojanov hrad
Návrat na obsah