OKOLÍ SVOJANOVA - Pension PALLA

Přejít na obsah
Svojanov

Obec Svojanov leží v údolí říčky Křetínky, 16 km jižně od Poličky a 18 km jihozápadně od Svitav. (Pozor na záměnu se Svojanovem u Moravské Třebové)
Historie vzniku Svojanova je spjata s výstavbou stejnojmenného hradu ve 13. stol. V pozdější době se z původního podhradí vytvořila vesnice. Její název byl převzat od sousední vesnice Starý Svojanov, která existovala již před stavbou hradu a jméno dostala po ptáčníkovi Svojanovi. Ten prý kdysi vyvedl z hlubokých hvozdů zbloudilého knížete a ten mu toto území daroval.
Autobusem se k nám přímo dostanete z Poličky, Svitav, Brna a Moravské Chrastové. Všechna jmenovaná města mají vlaková spojení s ostatními místy naší republiky.
Svojanov - pohled z cesty na hrad
Svojanov
Petrův rybník
Na malém náměstí s tradičními domky stojí bývalá radnice, pošta a samoobsluha. Po mostě přes Křetínku dojdete ke kostelu z r. 1787.
Okolí Svojanova:

Pension PALLA leží v klidné oblasti, a proto je ideálním místem pro trávení klidné dovolené. Svùj volný čas mùžete v letních měsících trávit aktivní turistikou,nebo jen touláním po okolních lesích, sběrem hub a borůvek, koupáním na okolních rybnících a koupalištích,popřípadě rybařením na pstruhové vodě říčky Křetínky, nebo Petrově rybníce přímo v Svojanově. Pro vyznavače vodních sportů je k dispozici Křetínská(Letovická) přehrada vzdálená od našeho pensionu asi 13 km.V pensionu je též možné si zapůjčit horské kolo (k dispozici je i dětská sedačka) k vyjížďkám do okolí,nebo si půjčit volejbalovou s흻 s míčem a zasportovat si na nedalekém hřišti. Okolí Svojanova skýtá četné možnosti pro pěší i cyklistickou turistiku, neboť provoz na silnicích je minimální. Obcí probíhají cyklotrasy 104 a 5086.

Svojanov - lesy pod hradem
Pro vyznavače rybaření je možné zajistit povolenku u místního RS Vysočina v Poličce a to  na pstruhovou vodu Křetínka, nebo na Petrův rybník. Koryto řeky je nalezištěm českých granátů. Menší granáty si ovšem snadněji nasbíráte na přístupové cestě ke hradu.
Okolní lesy jsou rájem pro houbaře a milovníky borůvek.
Kromě koupaliště ve St. Svojanově si můžete v létě zaplavat v Petrově rybníce (1 km), na koupalištích v Hartmanicích (5 km), Bystrém u Poličky (8 km), v Poličce (16 km), Svitavách (18 km), a Moravské Chrastové (9 km). Pro milovníky vodních sportů je k dispozici nedaleká Křetínská přehrada.
Nabízíme Vám několik tras pro pěší výlety
1. Seznámení s okolím
Vyjdete za hotelem do kopce ke hradu a na rozcestníku se dáte vpravo po zelené značce k Boží muce nad osadou Korýtka. Z kopce sejdete dolů přes bývalý panský dvůr s místním názvem Na skale, do St. Svojanova. Vpravo si všimněte gotického kostela sv. Mikuláše.

     

Více informací o této významné kulturní památce získáte zde.

Po zelené dojdete až na křižovatku, kde uhnete vpravo zpět k hotelu.
K Boží muce se váže několik pověstí. Jedna z nich vypráví, že při nájezdu Švédů zde byl zabit pohůnek, který vedl dobytek do bezpečí ze Skaly na hrad.


2. Hartmanice-Bystré
Za továrnou Bratří Burešů odbočíte vlevo na most a dále pokračujete po zelené značce kolem zalesněného údolí Ve studeném. Hluboké lesy poskytují stín i v nejparnějším létě. Chatovou oblastí Babky projdete do Hartmanic. Zde si prohlédnete kapli sv. Jana Nepomuckého, kde je uložena Marie Rebecca z Harrachu. Dále po zelené přijdete do městečka Bystré u Poličky. Odsud se autobusem dostanete do Svojanova.


3. Hlásnice
Za kostelem ve Svojanově se napojíte na modrou značku vedoucí přes Hlásnici do Nyklovic. Cesta do Hlásnice skýtá nádherné pohledy na hrad. Název obce je odvozen od pověsti, která vypráví, že v dávných dobách za silné vichřice sem dolétla hláska z věže hradu.
Odsud se můžete podle mapy vydat na delší tůru např. do Nyklovic, Hartmanic nebo Bystrého.
Jinak je možné přeptat se na neznačenou cestu na kopec sv. Magdalény (Majdalenku).V neděli, kolem 22. července, se zde koná mše sv. Magdalény spojená s lidovými trhy. Po další neznačené cestě sejdete dolů do Svojanova - Předměstí a odsud se vrátíte k hotelu.


4. Kněževes
Vyjdete po silnici na Svojanov - Předměstí, pravo míjíte Petrův rybník. V Dolní Lhotě se napojíte na žlutou značku , projdete chráněným územím Kaviny do Kněževse. Odsud dojdete po silnici do Jobovy Lhoty a dolů z kopce přijdete do Svojanova - Hutí. Po silnici se vrátíte zpět nebo podniknete menší zacházku na Bohuňovské skály, vyčnívajícími nad řekou Křetínkou. Budete-li mít štěstí, uvidíte horolezce, kteří tyto skály využívají jako cvičné.

Další typy na výlety


Polička (16 km)
R. 1256 založil město Přemysl Otakar II. jako královské věnné město na trstenické stezce spojující Čechy s Moravou. Zachovaly se vzácné hradby, které jsou zpřístupněny veřejnosti. Na náměstí stojí barokní radnice z let 1740-44 a morový sloup. Významný je farský kostel, kde se v světničce jeho věže narodil hudební skladatel Bohuslav Martinů. Je pochován na místním hřbitově. Další možnosti: krytý bazén, koupaliště, autobus, vlak, benzín, nemocnice, kino, divadlo

Bystré u Poličky ( 9 km)
Historický střed Bystrého tvoří dodnes poměrně zachovalý architektonický celek s výraznými barokními stavbami, kostel sv. Jana Křtitele a radnice. Na okraji Bystrého stojí renesanční zámek, který dnes slouží jako domov pro mentálně postižené děti.
Další možnosti: koupaliště, kino, obchodní dům, benzín.

Bystré - Hamry ( 5 km)
V zimním období je v provozu lyžařský vlek na Tušlově stráni.

Kunštát ( 30 km)
Cestou navštívíte jeskyni v Rudce se sochami Blanických rytířů od St. Rolínka. Kunštát proslul svou keramickou výrobou. Dále zde naleznete gotický hrad, anglický park, farský kostel a na náměstí sochu krále Jiřího z Poděbrad. Na místním hřbitově je pochován básník Fr. Halas.

Svitavy (-18km)
Na náměstí byly restaurovány renesanční domy s podloubím, stojí zde renesanční radnice z 16. století, kostel a fontána.
Další možnosti: informační středisko, krytý bazén, koupaliště, benzín, nemocnice.

Moravský kras ( 40km )
Jde o 25 km dlouhý pás krasového území v Drahanské vrchovině. Pro turisty jsou celý rok přístupné Sloupsko - šošůvské jeskyně u obce Sloup, jeskyně Balcarka nedaleko Ostrova, Kateřinská jeskyně a Punkevní jeskyně s propastí Macochou. Východiskem do Moravského krasu je Skalní Mlýn u Blanska.


Lyžařský areál Hamry "Tušlova stráň"
Lyžařský areál Bystré - Hamry se nachází v oblasti Českomoravské vrchoviny v přírodním parku Údolí Křetínky v obci Hamry, přibližně 3 km SV od obce Bystré u Poličky, v nadmořské výšce 620 m.

Poloha svahu je SSV.
vlek:TLV 12 - přepravní kapacita 600 osob/hod.
délka sjezdovky 360m převýšení 90m.
Provozní doba :
Út 15:00-19:00 hod.,
St 15:00-19:00 hod.,
Čt 15:00-19:00 hod.,
Pá 15:00-19:00 hod.,
So 9:00-19:00 hod.,
Ne 9:00-17:00 hod.-

V případě zájmu lyžařů o večerní lyžování se konec provozní doby posouvá až na 21 hod . Pro skupiny je možné domluvit individuální provozní dobu.- V době jarních prázdnin a lyžařských výcvikù bude otevřeno denní od 9:00 hod.- Lyžařský vlek , rolba, technické zasněžování, osvětlení.Parkování - vedle areálu, bezplatné, kapacita 50 aut.Autobusové spojení přímo ke spodní stanici vleku cca 50 m.
Zajímá Vás aktuální pohled do lyžařského areálu?
Využijte nedalekou  webovou kameru.
Návrat na obsah